Tipy na výlety ve Finsku

Helsinky

Hlavní město je střediskem kultury i zábavy, bohaté na architektonické zajímavosti.

Laponsko

Laponsko je ideální kout země pro strávení neobvyklé zimní dovolené. Tento tajuplný region je domovem kočovných pastevců sobích stád Laponců, na jejichž tradiční způsob života nemá moderní doba téměř žádný vliv. Dobrodružné povahy mohou v této polární oblasti Finska vyzkoušet jízdu se psím spřežením nebo na sněžném skútru. Vyznavači běžkování by těžko hledali ideálnější podmínky pro tento sport. Nesetkáte se tu s davy turistů jako např. v alpských střediscích. Tady jde především o dobrodružství v přírodě, kde noční teploty klesají pod mínus 25°C. V létě se tu sjíždějí nadšení rybáři a vyznavači vodních sportů.

V Laponsku také najdeme domov Santa Clause. Jeho dům se nachází před branami Rovaniemi - hlavním střediskem Laponska, ve vesnici Joulupukin Tipy na vyletPajakylä. Na tuto adresu přicházejí vánoční dopisy od dětí z celého světa. Pět kilometrů severně od Rovaniemi můžete navštívit jeskyni této známé postavy. V Santaparku neváhejte podniknout exkurzi do dílny na dárky, svézt se na kolotoči a v neposlední řadě načerpat nezapomenutelnou vánoční atmosféru v kterékoli roční době.

Finská jezerní plošina

Je vyhledávaným rájem rybářů a milovníků vodních sportů, kteří dávají přednost krásné přírodě. Nerušeně se tady můžete věnovat veslování, kanoistice, plachtění nebo surfování. Finská jezera v sobě skrývají velikou dávku romantiky.

Finské pohoří

V této zemi se za horami musíme vydat až na samý sever, kde se zvedá Skandinávské pohoří. Najdeme tu i nejvyšší horu Finska Haltitunturi (1 328 m). Oblíbeným cílem turistů se stal vrchol Saana a vrchol Aavasaksa který i přes svou nízkou nadmořskou výšku 242 m nabízí překrásný výhled do okolí.

Mezi největší a nejznámější lyžařská střediska patří Levi, Ruka a Ylläs, která nabízejí bohatý výběr sjezdovek i běžkařských tratí.

Souostroví Ålandy

Těchto šest ostrovů se nachází v Baltském moři jihozápadně od Finska. Díky své strategické poloze byly středem zájmu okolních států. Dnes má souostroví vlastní samosprávu v čele s guvernérem a vlastní vlajku. Za prohlídku stojí Muzeum námořnictva Ålandských ostrovů, kde se dozvíte, že toto na první pohled nenápadné souostroví kdysi disponovalo největší flotilou plachetnic na světě.

Pozůstatky po římských vojácích a mohyly z dob Vikingů si můžete prohlédnout v Muzeu Ålandských ostrovů

Oulu

Oulu je hlavním městem severní oblasti. Nachází se tu univerzita a několik muzeí, z nichž nejvýznamnější je zoologické muzeum a botanická zahrada. Muzeum i zahrada jsou součástí univerzity a rozhodně si zaslouží vaši návštěvu.

Muminland

Děti budou nadšené na tomto ostrově, kde je vše spjato s veselými postavičkami z pohádky Tove Janssonové.

Na autě ve Finsku oceníte kvalitní letní pneumatiky

 

 

Průvodce Finskem

Zájezdy do Finska

Základní informace o Finsku

Historie Finska

Památky ve Finsku

Příroda ve Finsku

Kultura ve Finsku

Kuchyně ve Finsku

Tipy na výlety ve Finsku

Ubytování ve Finsku

Česko-finský a finsko-český online slovník

Kde, kam a jak v Finsku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Finska

Åland Hame Jižní Finsko Keski-Suomi Kuopio Kymi Laponsko Mykkeli Oulu Pohjois-Karjala Turku ja Pori Uusimaa Vaasa Východní Finsko Západní Finsko
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde