Památky ve Finsku

Helsinki

Hlavní město je bohaté na kulturní a architektonické památky. Všimněte si nepřehlédnutelných stop ruského vlivu – v architektuře, kultuře, gastronomii. Hlavním symbolem města je neoklasicistní Dóm. Helsinki jsou jedním z nejvýznamnějších dopravních uzlů v Pobaltí.

Jedno z největších náměstí v Helsinkách nese název Senátní (Senaatintori), je celé v empírovém stylu a je postaveno na kopci. Je obklopeno Vládním palácem, Helsinskou univerzitou a Univerzitní knihovnou. Celému náměstí kraluje majestátní, vznešená katedrála Tuomiokirko, která je lemována  korintskými sloupy.

Za prohlídku rozhodně také stojí dvě hlavní muzea - Národní muzeum, které je umístěno v rekonstruovaném zámku a Námořní muzeum, kde je Pamatky ve Finskuvystavena stálá expozice o dějinách finské námořní dopravy. Přehled a informace o různých kulturách, které pobývaly na území Finska přináší skanzen Seurasaari. Najdeme ho na stejnojmenném ostrůvku.

Jyväskylä

Toto město najdeme přímo uprostřed finské jezerní oblasti. Je rodištěm slavného architekta Alvara Aalta. Prohlédnout si můžete několik budov, postavených podle návrhů tohoto umělce a navštívit můžete i muzeum, které nese jeho jméno. V muzeu je vstavena stálá expozice architektových modelů i všedních věcí z jeho života.

Turku

Toto bývalé hlavní město vzniklo ve 13. století a je nejstarším městem Finska. Dnes je jedním z nejrušnějších měst v zemi, je městem tří univerzit, několika muzeí a střediskem nejrůznějších kulturních či společenských akcí. Nachází se tu středověký hrad ze 13. století, který vás naláká na svou tajemnou atmosféru.

Hrad Olavinlinna

Jeden z nejhezčích finských hradů na čeká na vaši návštěvu v hlavním městě regionu Saaima – Savonlinně. Je to nejseverněji položený kamenný středověký hrad na světě a byl vybudován v 15. století na obranu země před Ruskem. Dnes tu jsou zřízena zajímavá muzea a každý rok je hrad místem konání známého operního festivalu.

 

 

Průvodce Finskem

Zájezdy do Finska

Základní informace o Finsku

Historie Finska

Památky ve Finsku

Příroda ve Finsku

Kultura ve Finsku

Kuchyně ve Finsku

Tipy na výlety ve Finsku

Ubytování ve Finsku

Česko-finský a finsko-český online slovník

Kde, kam a jak v Finsku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Finska

Åland Hame Jižní Finsko Keski-Suomi Kuopio Kymi Laponsko Mykkeli Oulu Pohjois-Karjala Turku ja Pori Uusimaa Vaasa Východní Finsko Západní Finsko
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde