Historie Finska

Podle archeologických nálezů můžeme soudit, že území dnešního Finska obývali lidé již před 8000 lety v době kamenné. Začali se zde usidlovat potom, co před 10 000 lety začal tát ledovec, který celé území dnešního Finska pokrýval. V 1. stol. našeho letopočtu přicházejí předci dnešních Finů a obydlují jih a východ území. Původní obyvatelé Saamy vytlačují na sever. O čtyři sta let později přicházejí Germánské kmeny, které osidlují Ǻlandské ostrovy.

Kolem roku 1000 je Finsko osídlené na východě kmenem Karelů, na severu kmenem Saamů, uprostřed kmenem Tavastů a jihozápadně podél pobřeží je usazen kmen Finů, který čile obchoduje se švédskými Vikingy. Kolem roku 1154 se projevuje snaha švédského krále Erika obrátit Finy ke křesťanské víře a získat tak vliv nad jejich územím. Podniká do Finska křížovou výpravu, která je prvním krokem k několikastaletému období švédského vlivu a nároků ve Finsko. Roku 1984 se Finsko stává součástí švédského království.

V roce 1548 je přeložen Mikaelem Agricolou, vyslancem Martina Luthera, Nový zákon do finštiny. Tímto činem je položen základní kámen finského Finské dějinypísemnictví a vstupuje do dějin země jako církevní reformátor.

1700-1721 probíhala Velká severní válka, jejímž výsledkem bylo postoupení Švédska část východního Finska Rusku. Roku 1809 pak Alexandr I. vítězí nad Švédy. Finsko se stává ruským velkovévodstvím, ale má zvláštní status, který mu zaručuje částečnou autonomii. O tři roky později jsou vyhlášeny novým hlavním městem Helsinki. Na přelomu roku 1863 a 1864 je finština prohlášena úředním jazykem a novou měnou se stává finská marka.

Roku 1906 využívají Finové válečného období mezi Ruskem a Japonskem a shromažďují vlastní parlament. 6. prosince 1917 vyhlašuje Finsko svou nezávislost a 31. prosince ji Lenin potvrzuje. Od této chvíle je Finsko suverénním státem a o dva roky později, r. 1919 se vyhlášením dodnes platné ústavy stává republikou.

Během druhé světové války stálo Finsko dvakrát proti Sovětskému svazu, který ho napadl. Poprvé se tak událo při Zimní válce 1939-1940, podruhé v Pokračovací válce od roku 1941-1944 a to s podporou nacistického Německa.

V letech 1944-1945 probíhala Laponská válka, při které byli Němci donuceni opustit severní Finsko. Díky uzavřeným dohodám se Sovětským svazem, které obsahovaly závazky a omezení Finska vůči sovětskému svazu, se Finsko po druhé světové válce ocitlo v šedé zóně mezi západem a Sovětským svazem. Sovětský svaz měl značný vliv na Finskou domácí politiku. Po jeho rozpadu nastala v zemi ekonomická krize, po které se však vzpamatovala a nabrala nový směr. Do evropské unie vstoupila tato země 1. ledna 1995 a 1. ledna 2002 se zavádí jako oficiální měna euro.

 

 

Průvodce Finskem

Zájezdy do Finska

Základní informace o Finsku

Historie Finska

Památky ve Finsku

Příroda ve Finsku

Kultura ve Finsku

Kuchyně ve Finsku

Tipy na výlety ve Finsku

Ubytování ve Finsku

Česko-finský a finsko-český online slovník

Kde, kam a jak v Finsku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Finska

Åland Hame Jižní Finsko Keski-Suomi Kuopio Kymi Laponsko Mykkeli Oulu Pohjois-Karjala Turku ja Pori Uusimaa Vaasa Východní Finsko Západní Finsko
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde